Sprzedaż przedsiębiorstwa w restrukturyzacji nie podlega VAT
Zarządca, który zbywa przedsiębiorstwo na mocy postanowienia sądu powszechnego, które zostało wydane w toku postępowania sanacyjnego, dokonuje czynności pozostającej poza zakresem opodatkowania podatkiem towarów i usług.
Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 marca 2024 r. (0111-KDIB3-3.4012.37.2024.1.MS).
We wniosku o interpretację indywidualną wnioskodawca wskazał, że spółka X (spółka), będąca czynnym podatnikiem VAT, ma prawo własności do nieruchomości, na której położony jest budynek składający się m.in. z serwerowni i magazynów. Ponadto spółka była właścicielem ruchomych składników majątkowych, które wykorzystywała do prowadzenia działalności gospodarczej. Spółka zatrudniała pracowników oraz współpracowała z kilkudziesięcioma osobami na podstawie umów zleceń oraz umów B2B. W skład przedsiębiorstwa spółki wchodziły również m.in.: znak graficzny, know-how i umowa franczyzowa.
Sąd rejonowy wszczął postępowanie sanacyjne spółki, wyznaczając tym samym dla niej zarządcę (który w tej sprawie był wnioskodawcą). W wydanym postanowieniu sąd zezwolił zarządcy na sprzedaż masy sanacyjnej z wolnej ręki za cenę nie niższą niż 100 proc. wartości oszacowania przez biegłego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta